Aktuality

10.12.2014 V Ústí nad Orlicí se křtila nová motocyklová kniha


V podvečer 2. prosince 2014 se v prostorách ústeckoorlického Městského pivovaru sešlo na pozvání motocyklového týmu MOTO FGR přes 80 závodníků, mechaniků, ale i sponzorů a dalších osobností a vrstevníků, aby byli svědky slavnostního křtu nové knihy známého autora Jiřího Wohlmutha Motocykly moje láska - příběh Miroslava Felgra a značky FGR. Kniha přináší poutavou formou pohled na dávno zapomenutá léta závodění v Ústí nad Orlicí a okolí, přibližuje všechny roky existence týmu, který už zavítal na 34 závodních okruhů, jeho účast na domácích i zahraničních závodech, v nichž vyhrál už 33 závodů. Samostatnou kapitolu přitom představuje zatím vrchol ve snažení týmu Miroslava Felgra, jímž byla účast v seriálu mistrovství světa třída MOTO3 v roce 2012, kdy ústeckoorličtí navštívili i vzdálené Japonsko, USA i Austrálii a další. Večerem provázel slovem Luboš Felgr, který krátce po zahájení seznámil přítomné s účelem setkání, dále představil novou podobu internetových stránek týmu a pak vyzval k pokřtění nové knihy závodníka Bohumila Stašu, 20ti násobného mistra republiky, technika týmu FGR a bývalého závodníka Pavla Petráčka, majitele týmu FGR Miroslava Felgra a autora knihy Jiřího Wohlmutha. Miroslav Felgr poté předal všem, kteří týmem prošli a dobrým kamarádům bronzové pamětní medaile, jako vzpomínku na společně prožitých 12 let. Vydařený večer po krátkém zábavném programu vyvrcholil dražbou právě pokřtěné knihy a to ve prospěch dětí z Dětského domova v Potštejně, která nakonec vynesla příspěvek 7 000 Kč a to je jistě příjemný předvánoční dárek pro všechny. A tak velice příjemné setkání za účasti závodníků Václava Rathouského, Bohumila Staši, Bedřicha Fendricha, Zbyňka Havrdy, Pavla Zubatého, Jiřího Davida, Marka Morávka a celé plejády místních, přineslo i velice chvályhodnou iniciativu a potvrdilo, že závodnická motocyklová společnost myslí i na jiné.

18.09.2014 Sezóna MOTO FGR bez soupeřů a s mistrovským titulem!


Jak jsme již dříve avizovali, na náš tým čekal poslední závodní víkend,tentokráte u bratrů na Slovakiaringu. Mechanici se přesouvali až v sobotu,protože Martin Gbelec absolvoval předposlední závod seriálu Redbull Rookies Cupu a čekal ho rychlý noční přesun z italského Milana,kde dokončil závod na 17. místě. Nědelní warm-up byl poznamenám deštěm,stejně jako závod, takže bylo jasné, že útoky na rychlé časy se konat nebudou. Ten také náš jezdec s přehledem vyhrál o více než 5 vteřin, kdy navíc musel jet na jistotu, aby měl povinný počet kol potřebných ke kvalifikaci do závodu. Start kategorie MOTO 3 a 125 GP se jel opět společně s třídou Sport Production. Ten Martinovi vyšel, a i přesto, že musel startovat z posledního místa, na konci dlouhé cílové rovinky se dostal na druhé místo, krátce na to na první a pohodlně navyšoval svůj náskok i přesto, že na vodě jel teprve třetí závod a mokrý povrch nemá vůbec v lásce. Své časy neustále zrychloval, ten nejrychlejší zajel v posledním kole a vyhrál s propastným rozdílem 52 vteřin za 8 kol. Dlouhou dobu se zdálo, že druhé místo obsadí Petr Zářecký s KTM, na konci závodu však upadl a ještě stihl dojel třetí za italským závodníkem Menozzim. Suma sumárum, ze šesti závodů v letošní sezóně Martin na motocyklu FGR pět suverénně vyhrál a jeden nedojel kvůli závadě na materiálu, která je v šetření pojišÂťovny. I přesto, že Martin odjel v šampionátu Alpe Adria Cup pouze 5 závodů ze 13 možných, obsadil celkové 5. místo ze 23 bodujících. Současně se stal mistrem české republiky pro rok 2014! Martina nyní čeká start ve španělském Aragonu, kde opět bude bodovat o cenné bodíky a příštím roce budeme doufat, že se šampionátu mladých talentů znovu zúčastní. Tým MOTO FGR se nyní bude rozmýšlet, kam jeho kroky v příští sezóně povedou, pokud se pojede opět s Martinem Gbelcem, tak v úvahu připadají šampionáty německého, italského či španělského mistrovství.

18.08.2014 Domácí Velká cena Martina Gbelce


Stejně jako v minulých letech byl součástí Velké ceny české republiky dvojzávod Red Bull MotoGP Rookies Cup, jehož stálým účastníkem je i náš třináctiletý reprezentant Martin Gbelec. Po bezchybném pátečním tréninkovém programu následovaly sobotní a nedělní závod, kdy už vše tak hladce nešlo. Martin Gbelec: „ Na domácí závod jsem se moc těšil, všechno to dění okolo s fanoušky jsem si užíval a domácí prostředí mě vůbec nesvazovalo. Před čtrnácti dny jsem zde absolvoval jeden testovací den s týmem MotoFGR, takže to pro mě byla letos první traÂť kterou jsem se nemusel učit. V prvním volném tréninku jsme zpočátku zabíhali nové motory, pak už se závodilo naplno. Všechny tři tréninkové sekce se mi dařilo, kvalifikační čas 2:12,8 byl výborný. Sice to bylo třinácté místo, ale odstupy byly minimální , a já zajel tři velmi podobná kola za sebou a sám, bez toho aniž bych se za někým vyvážel, a to mně dodávalo hodně optimizmu do závodu. První závod si s námi zahrálo počasí pěknou hru. Když jsme opustili rošt na slickách do zahřívacího kola, začalo pršet. Poté co byl vyhlášen mokrý závod, my měli nazuty mokrá kola a pérování nastavené na vodu, traÂť rychle oschla….. První kola jsem potřeboval získat jistotu pro tuto neobvyklou kombinaci a začal okolo 19. Místa, jak jsem se začal cítit jistěji, tak jsem předjížděl jednoho soupeře za druhým až na 12. Pozici. To bylo dvě kola do cíle a moje přední pneumatika toho měla po všech těchto soubojích dost a já už nemohl brzdit tak abych odolal tlaku soupeřů a postupně zase čtyři pozice ztratil. Nešlo s tím víc udělat, několikrát už to bylo na upadnutí, spolu s měkkým nastavením na vodu to byla jízda na hraně. Byl jsem samozřejmě zklamaný být bez bodů, v cíli nás bylo šest v jedné vteřině a závěrečný souboj s Ratzatlioglem jsem prohrál o 0,017s :-( - ale se svým výkonem jsem byl spokojený, protože rychlost jsem měl dobrou. Start do druhého závodu byl v pohodě, udržel jsem si svoji startovní pozici. Ve třetí zatáčce do mě jeden ze soupeřů zevn

22.07.2014 Dva vítězné závody týmu MOTO FGR v Mostě


O uplynulém víkendu se konal další závod seriálu Alpe Adria Cup v severočeském Mostě, který byl bohužel jedinou zastávkou v našem kalendáři na území naší republiky. Tým před tímto závodem netestoval, neboÂť Martin Gbelec závodil minulý týden na německém Sachsenringu v šampionátu Redbull Rookies Cup, kde se mu podařilo získat čtyři mistrovské body. Jako vždy odjel tým ze svého sídla v Ústí nad Orlicí ve čtvrtek. Celý závodní víkend probíhal za vysokých teplot, což nebyly ideální podmínky k zajetí kvalitního času. I přesto bylo cílem zajet čas okolo 1:47 minuty. Jak již bývá zvykem, v pátek se Martin při 20-ti minutových trénincích seznamoval s tratí a hledal nastavení do kvalifikací a závodů, neboÂť jel na tomto okruhu s velkým motocyklem prvně. Na úvod zajel výborný čas 1:46,8 a přiblížil se času Lukase Trautmanna, který zde minulý rok vyhrál a který měl nesrovnatelně více závodů s motocykly kubatur 125 ccc a MOTO 3. Ve druhé kvalifikaci se již nezlepšil. Nečekaně oproti původnímu harmonogramu se jel závod tentokráte i v sobotu odpoledne. V něm Martin jasně dominoval, když jeho největší soupeř, Romana Tomášková nedojela ani na start kvůli poruše motocyklu. Druhým v cíli byl tak Švéd Wilje s propastnou ztrátou. Martin si zde oproti kvalifikaci polepšil o 0,2 sekundy. Ve druhém závodě v nedělním odpoledni, za teplot blížících se 40 stupòům, vyrazil náš pilot opět první. Od začátku bylo vše jasné, čekalo se pouze na to, o kolik Martin vyhraje. Horkou chvíli však zažil na konci závodu. Jezdce, kterého předjížděl o celý okruh, nerespektoval vlajky a došlo ke kolizi, kterou profesorsky ustál. Povinná dvě vítězství, za které si tým odvezl poháry znamenají prozatímní neporazitelnost, když Martin v letošní sezóně zaznamenal již pět jasných vítězství.

více...

07.07.2014 Legenda Jim Redman navštívil firmu MOTO FGR


O tomto víkendu ( 4.7 – 6.7.) se v Brně konala akce Grand Prix Revival motocyklů. Jako čestný host byl pozván 6 – ti násobný mistr světa silničních motocyklů, Angličan Jim Redman (ročník narození 1931). Při této příležitosti si nenechal ujít návštěvu současně jediného výrobce motocyklů v čechách, firmu MOTO FGR. Redman se stal prvním jezdcem, který vyhrál během jednoho dnie 3 velké ceny GP. Celkem jich pak dokázal vyhrát 45. Jezdil například na motocyklech Triumf, Bortin či Honda. Ve čtvrtek 3. července navštívil spolu s českými kolegy ústecko –orlickou firmu MOTO FGR. Viděl zde nejen repliky starších z dřívějších strojů, ale i ostrou závodní Moto 3 a výkonnější speciál FGR MIDALU. Po prohlídce následovalo třiceti-minutová prezentace firmy, především úspěšný závod našeho týmu v Le Mans z roku 2012 a test FGR MIDALU. Konstatování této motocyklové legendy po prohlídce firmy bylo: “nerozumím, jak jste mohli v takto malé firmě vyvinout a vyrobit takovéto krásné motocykly, smekám!“ Na závěr Jim dostal spoustu propagačních materiálů a rozdal několik autogramů. Majitel firmy, Miroslav Felgr na závěr dodal:“moc si Vážím takovéto návštěvy a jsem samozřejmě poctěn vyjádřením Jima. Nepamatuji, že by tento kraj někdy navštívila větší motoristická legenda. Pro ty, co pana Redmana neznají je to, jako kdyby firmu navštívil za 50 let Valentino Rossi.

29.05.2014 Další vítězství i smůla týmu MOTO FGR


O uplynulém víkendu se tým zúčastnil závodu Alpe Adria Cupu na madarském Pannoniaringu. Martin Gbelec , účastník seriálu Redbull Rookies Cupu při Grand Prix zde na jaře absolvoval čtyřdenní test a dosahoval zde výborných časů. V pátečních trénincích to bylo jako vždy o hledání optimálního nastavení. Odpoledne se konal první kvalifikační trénink . Náš pilot zajel čas 2:04,3, který byl Navíc znehodnocen silným větrem.

více...

14.04.2014 První závod, nezávod týmu MOTO FGR v této sezoně


Po testu v minulém týdnu na madarském Pannoniaringu se náš tým přesunul na blízký Slovakiaring. Jel se zde závod nového seriálu IMRC. Do sedla opět usedl Martin Gbelec, který na tomto okruhu zvítězil v minulém roce a stal se nejmladším vítězem v historii Alpe Adria Cupu. Tentokrát na nás čekala jedna změna. Pořadatelé využili variability trati a poprvé jsme tak jeli na kratší variantě, která měřila 3 737 metrů. Bohužel se zde sešlo málo jezdců, a výsledky naší kategorie nebyly započítávány do Mistrovství republiky.

více...

08.04.2014 První test týmu v letošním roce


Náš tým se o uplynulém víkendu zúčastnil prvního testu. Vydal se na madarský Pannoniaring, který byl jediným možným řešením v těchto dnech. Po podepsání smlouvy na letošní rok usedl na náš motocykl teprve 13-letý český talent a jezdec Red Bull rookies cupu Martin Gbelec. Motocykl FGR 250 GP si ozkoušel již na sklonku lo

více...

16.12.2013 Sedmý kalendář MOTO FGR


Po roce je opět k prodeji za nákladovou cenu 150,- Kč kalendář MOTO FGR ve velikosti A3. Objednávat můžete na mailu felgr@motofgr.com, pošleme na dobírku, která je dle sazebníku 120,- Kč. Možné je si vyzvednout kalendář v sídle firem FPOS a MOTO FGR.

09.09.2013 Gbelec zařídil dvě vítězství pro MOTO FGR


Na poslední závod šampionátu Alpe Adria Cup odjížděl tým MOTO FGR s mladým talentem Martinem Kbelcem především na zkušenou. Přeci jenom najet na neznámém motocyklu pouhých 130 km na motokárové trati a odjet na závody není úplně běžné. Martin je ovšem vyjímečný talent a po několika kolech se s motocyklem skamarádil tak, že se tým porovnání se zkušenějšími jezdci nebál. Handicapem mu bylo při jeho váze 38 kg závaží na motocyklu, které mělo 12 kg, navíc se ještě muselo nalít více benzínu do nádrže, aby byl splněn minimální limit. Motocykl měl tak těžko představitelných 101 kg. V pátečních volných trénincích Martin pravidelně srážel čas výrazně dolů a již od začátku patřil mezi nejrychlejší jezdce. V sobotní kvalifikaci si zajel své maximum, porazil i Itala Gnaniho a zaslouženě si hned v prvním závodě vybojoval překvapivé pole position. Po startu se sice propadl na třetí místo, ale již první zatáčkou projížděl první. Dvě kola se ho drželi Gabriele Gnani a Romana Tomášková, ale brzy se od soupeřů odpoutal a dojel si s náskokem 4 vteřin pro vítězství. Původně měl Martin startovat v neděli na závodě ve Vysokém Mýtě, kde by bojoval o tři tituly v kategorii Mini GP, nakonec se rozhodl na Slovakiaringu zůstat. Jeho cílem je pro nadcházející roky Red Bull rookies cup a každý kilometr na motocyklu MOTO 3 se bude hodit.

více...

05.09.2013 Na Slovakiaring s talentem Gbelcem


Ústeckoorlická stáj se tento víkend nezúčastní plánovaného závodu IDM na německém Sachsenringu. Důvodem je již vyléčené zranění zlomeniny předloktí jezdce Lukase Trautmanna, který se rozhodl neriskovat v ostatních šampionátech kromě Red Bull rookies cupu. Bohužel i tam přes svůj váhový handicap může bojovat okolo desátého místa a proto se již připravuje na třídu MOTO 2. Tým MOTO FGR tak učinil nečekaný krok a vyzkouší na jeden závod českého talenta Martina Gbelce, který se až doposud účastnil pouze závodů s motocyklem Honda NSF 100. Martin je lo

více...

06.08.2013 Tým MOTO do závodů nenastoupil


Pátý závodní víkend IDM asi nemohl dopadnout hůře. Po pátečním volném trénování se nastavoval motocykl na sobotní kvalifikaci. Především se měnili převody, protože vzhledem k váze Lukase Trautmanna a kopcovitému terénu to nebylo nic jednoduchého. Každopádně zrychlování v každém tréninku i slušná rychlost na dlouhých rovinkách byl dobrý předpoklad zajet v kvalifikacích alespon druhou řadu.

více...