Dvojnásobný titul pro FGR v promočené Poznani

K poslednímu závodu Mezinárodního mistrovství čR odjel náš tým do polské Poznaně. Cíl byl jasně daný, udržet první dvě místa pro náš tým v celkovém hodnocení. V pátek jezdci týmu MOTO FGR ve dvou volných trénincích motocykly zajížděli a hledali správné nastavení, především podvozkové na měřené tréninky následujícího dne. V sobotu se za jasného počasí rozhodovalo o pozici na startovním roštu. Smůlu měl Karel Hanika, který v dopoledním tréninku ve třetím kole upadl na přední kolo a odpoledne mu motocykl FGR po dvou kolech vypověděl službu díky zadření zaviněným dvěma pády z Mostu a jednoho z předchozího tréninku. Na startu tak stál ve druhé řadě na pátém místě.

Větší radost nám udělal druhý pilot, Tomáš Vavrouš, který v prvním tréninku zajel 1:44,032 ve druhém pak 1:42,454 a pole position mu uniklo o necelou desetinu. Byl to také zatím nejrychlejší čas motocyklu FGR na tomto okruhu. Nejlepší čas zajel Alessio Capella s motocyklem Sherco MOTO 3. Po nedělním desetiminutovém warm-upu na nás čekal start netradičně až v 15:00 hod., který byl ještě o hodinu odložen kvůli přerušení předchozího závodu kvůli začínajícímu dešti. Jezdci měli 3 kola na sžití se s tratí za mokra, bohužel Karel Hanika v posedním zaváděcím kole upadl a přidělal tak starosti našim mechanikům. Nakonec se vše stihlo do deseti minut připravit a Karel mohl najet na startovní rošt. Ještě větší smůlu měl však Tomáš Vavrouš, kterému upadla při zaváděcích kolech koncovka výfuku s poslední částí. Nejlépe odstartoval Ital Capella, za ním vyrazil Tomáš, který se ovšem začal propadat, protože motocykl točil do 10 tisíc otáček a chyběl mu tak potřebný výkon. 

Karel odstartoval šestý, dostal se na čtvrté místo, které mu stačilo na to, aby obhájil titul mistra republiky z předchozího roku. Tomáš se do cíle dotrápil na šestém místě, zcela jistě by na mokré trati bojoval o vítězství, ale to je kdyby... V celkové klasifikaci závodu si Karel si ještě odvezl pohár za 2. místo MMčR a druhý byl i v juniorech za Polákem Kacmarkem. Tomáš skončil 4. v MMčR a 3. v juniorech. Tým MOTO FGR tak získal po devíti sezónách první titul a to hned dvojitý ! Karel Hanika současně získal titul i v juniorech a vede také rakouské mistrovství před rakušanem Trautmanem. O vítězi se rozhodne 21. srpna na rakouském okruhu Red Bull ring při závodu IDM.

Tým MOTO FGR bude usilovat i o celkové vítězství v Alpe Adria cupu, kde je Karel zatím třetí, když díky dvou neučastí v chorvatské Rijece ztrácí na prvního Itala Capellu 9 bodů. A Právě Rijeka bude poslední srpnový víkend rozhodovat o celkovém vítězi. Tým děkuje oběma jezdcům za reprezentaci v českém mistrovství a za radostné chvíle, které díky nim v letošní sezóně zažíval. Podrobnosti na webových stránkách www.motofgr.com.

Komentáře jezdců:

Karel: „víkend byl trochu rozpačitý. V sobotu jsem v první kval. po pár kolech spadl a v druhé kval. jsem ve třetím kole zadřel, takže jsem startoval až pátý. Těsně před závodem začalo hodně pršet takže se jelo na vodě.Ve třech zahřívacích kolech před závodem jsem bohužel upadl, ale naštěstí v poslední zatáčce takže jsem motorku dotlačil do boxů. Mechanici odvedli výbornou práci za kterou jim moc děkuji! Motorku spravili a do závodu jsem nastoupil. Odstartoval jsem asi šestý a pak se dostal na čtvrtou pozici, kterou jsem si udržel až do cíle, čímž jsem obhájil titul mistra čR a mistra čR jun. ! Děkuji mechanikům a týmu za celou sezonu a hlavně za tento závod“.

Tomáš: „dráha v Polsku se mi vždycky líbila a tak jsem se na závody těšil..V pátek jsme zapracovali na nastavení motorky a myslím, že to bylo to nejlepší nastavení,které se letos dělalo.První kvalifikace byla pro mne spíš zahřívací,i tak to byl myslím druhý čas.Do Q2 jsem šel od začátku naplno a tak jak to mám rád - vyrazil jsem první a jezdil své tempo.Trochu jsme to potom protaktizovali, myslel jsem, že to bude stačit na pole, ale Alesio je zvyklý z RedBull cupu tahat až do úplného konce a tak jsem musel znovu na trať :-) ještě jsem v posledních dvou kolech v každém zrychlil ale bylo z toho, jen druhé místo. Myslím,že čas byl docela slušný.. :-) Neděle, warm up je pro mne vždy opravdu warm upem, tzn. v klidu vyzkoušet, zda vše funguje, vyzkoušet start a žádné riskování, pokud to není nezbytně nutné. Do závodu začalo pršet a tak to byl další mokrý závod...Alesio měl na startu problém a tak jsme museli absolvovat ještě jedno zaváděcí kolo....kde mi bohužel upadnul druhý a třetí díl výfuku...nešlo s tím nic dělat, než odstartovat a protrápit se do konce...myslím, že to jelo asi tak jako kategorie SP... :-) naštěstí pršelo a tak nikdo nejel moc rychle, protože jinak bych asi dostal kolo :-) Svedli jsme souboj na cílovce s Borou ,ani nevím o jaké místo.. ale měla zaslouženou radost :-) Tentokrát, kromě toho, že jsem toho v dešti moc neviděl, tak jsem taky vůbec nic neslyšel, protože to dělalo strašný kravál.. Byl to můj poslední letošní závod za FGR v českém mistráku - gratuluji Karlovi k zisku titulu a držím palce do souboje o vítězství v Alpe Adrii. Dík patří samozřejmě i mým mechanikům a celému týmu FGR -letos jsme vyhrávali a prohrávali společně jako tým. Gratuluji celému týmu k získání double v českém mistrovství. Nyní mne čeká domácí závod RedBull rookies v Brně“.