Dva vítězné závody týmu MOTO FGR v Mostě

O uplynulém víkendu se konal další závod seriálu Alpe Adria Cup v severočeském Mostě, který byl bohužel jedinou zastávkou v našem kalendáři na území naší republiky. Tým před tímto závodem netestoval, neboť Martin Gbelec závodil minulý týden na německém Sachsenringu v šampionátu Redbull Rookies Cup, kde se mu podařilo získat čtyři mistrovské body. Jako vždy odjel tým ze svého sídla v Ústí nad Orlicí ve čtvrtek. Celý závodní víkend probíhal za vysokých teplot, což nebyly ideální podmínky k zajetí kvalitního času. I přesto bylo cílem zajet čas okolo 1:47 minuty. Jak již bývá zvykem, v pátek se Martin při 20-ti minutových trénincích seznamoval s tratí a hledal nastavení do kvalifikací a závodů, neboť jel na tomto okruhu s velkým motocyklem prvně. Na úvod zajel výborný čas 1:46,8 a přiblížil se času Lukase Trautmanna, který zde minulý rok vyhrál a který měl nesrovnatelně více závodů s motocykly kubatur 125 ccc a MOTO 3. Ve druhé kvalifikaci se již nezlepšil. Nečekaně oproti původnímu harmonogramu se jel závod tentokráte i v sobotu odpoledne. V něm Martin jasně dominoval, když jeho největší soupeř, Romana Tomášková nedojela ani na start kvůli poruše motocyklu. Druhým v cíli byl tak Švéd Wilje s propastnou ztrátou. Martin si zde oproti kvalifikaci polepšil o 0,2 sekundy.
Ve druhém závodě v nedělním odpoledni, za teplot blížících se 40 stupňům, vyrazil náš pilot opět první. Od začátku bylo vše jasné, čekalo se pouze na to, o kolik Martin vyhraje. Horkou chvíli však zažil na konci závodu. Jezdce, kterého předjížděl o celý okruh, nerespektoval vlajky a došlo ke kolizi, kterou profesorsky ustál. Povinná dvě vítězství, za které si tým odvezl poháry znamenají prozatímní neporazitelnost, když Martin v letošní sezóně zaznamenal již pět jasných vítězství.
Další, a zřejmě i poslední závod letos nás čeká v září v Dunajské Středě na okruhu Slovakiaring. Martin se však bude připravovat na srpnový domácí brněnský závod Redbull Rookies Cupu při MOTO GP, kde bude mít určitě dostatek fanoušků a motivaci zajet top ten. Proto se s týmem dohodl na dvoudenním testováni během
následujících 14 dní v Brně. Na tomto autodromu pojede poprvé.

Miroslav Felgr, majitel týmu:
„Děkuji celému týmu za skvělou přípravu a práci v tomto úmorném víkendu. Zatím jsem nezažil tak bezproblémovou sezónu. Opět jsme viděli další závody s vítěznou převahou a příští rok se tak logicky budeme poohlížet po jiných šampionátech, kde si Martin zazávodí a lépe se tak připraví na šampionát Red Bull rookies cup. Na Slovakiaringu bude Martin závodit pouze v neděli, protože až v noci se dostane na okruh z GP v italském Misanu.

Martin Gbelec, jezdec:
„Byl to perfektní, bezproblémový víkend. Tým i motocykl fungoval výborně. V pátek jsme udělali drobné úpravy na nastavení přední vidlice a palivové mapy. V sobotu jsme poté vyzkoušeli různé typy pneumatik. Vzhledem ke slabší konkurenci jsem se soustředil pouze na svoji jízdu a dosahované časy, což vzhledem k velkému provozu na trati nebylo jednoduché. Oba závody proběhli podobně hladce systémem start – cíl. V sobotu jsem měl trochu více štěstí v závěru, na volné trati se mi podařilo zajet lepší čas. V neděli byl problém s předjížděním jezdců o kolo větší. Tratový maršálové často používali modré vlajky, ale jezdci je většinou ignorovali. Ke konci závodu jsem měl nezaviněný kontakt s jezdcem okolo, který chtěl se mnou nepochopitelně závodit“.